Lokalizowanie numeru telefonu z użyciem tylko jego numeru

Lokalizowanie telefonów komórkowych ma ogromne znaczenie. Może posłużyć do śledzenia pracowników w firmie lub niegrzecznych dzieci, ale w praktyce najczęściej nam się przydaje w chwili, kiedy dojdzie do jego zagubienia lub kradzieży. Powstaje tylko pytanie, czy nieprzygotowany do tej czynności telefon można zlokalizować tylko z użyciem jego numeru?

Takie rozwiązanie wydaje się bardzo wygodne. Jest to jedyne rozwiązanie, jeśli zawczasu nie pomyśleliśmy o zainstalowaniu na telefonie odpowiedniej aplikacji lokalizującej, a do tego jeśli na przykład nasz partner spóźnia się na spotkanie, moglibyśmy w bardzo łatwy sposób sprawdzić, czy już jest w drodze. Numer znamy, a niczego innego byśmy teoretycznie nie potrzebowali. Taki mechanizm wydaje się bardzo prosty i wygodny, ale mimo wszystko w praktyce zdecydowanie lepiej sprawdza się lokalizowanie telefonu z wykorzystaniem specjalnych aplikacji i kont, które się zakłada w serwisach je obsługujących.

Zresztą sytuacja, w której każdy od ręki jest w stanie nas zlokalizować, wcale nie jest pożądana. Namierzanie telefonu musi być działaniem znanym namierzanemu i namierzającemu. Sytuacje, w których ktoś chce po kryjomu kogoś wyszukać zrodziły szarą strefę w zakresie świadczenia usług tego typu. Dla jasności, lokalizowanie z użyciem tylko i wyłącznie samego numeru telefonu jest jak najbardziej możliwe. Opiera się ono o triangulację polegającą na tym, że operator telefonii komórkowej sprawdza w swoim systemie, do jakiej stacji bazowej loguje się telefon z kartą sim i jakie inne stacje są jeszcze w jej zasięgu. Telefon sprawdza to non stop w celu świadczenia podstawowych usług GSM.

Na tej podstawie można łatwo i dokładnie ustalić położenie karty sim, a więc i telefonu. Sęk w tym, że jest to działanie głęboko ingerujące w prywatność danej osoby i odbywające się bez jej wiedzy, więc z wyjątkiem sytuacji kryzysowych, jest to raczej metoda zastrzeżona dla służb mundurowych, które w dodatku muszą przekonać operatora, że posiadają odpowiednie podstawy prawne do uzyskania takich danych.

Kategorie: Informacje,