Mobilny, wydajny i w rozsądnej cenie - jaki laptop wybrać?

Jeśli komuś zależy na mobilności i chce (lub musi) pracować w podróży, takie parametry, jak karta graficzna czy też rozdzielczość matrycy nie są ważne. Ważna jest wygoda pracy na przykład w pociągu, wydajność oraz przede wszystkim – czas pracy na baterii. A jeśli wszystko zapakowane jest w odporną obudowę i kosztuje około 2500 złotych, inwestycja wydaje się szczególnie opłacalna.

Dla większości użytkowników laptop biznesowy kojarzy się z drogim urządzeniem o bardzo eleganckiej stylistyce, z wieloma gadżetami i dodatkami. Nie każdy jednak potrzebuje takiego sprzętu, nie wszyscy chcą również wydawać na tego typu urządzenie nawet 10 000 złotych lub więcej. Jeśli w planach mamy niewielkie urządzenie o zadowalającej wydajności i minimalistycznej stylistyce, propozycji jest naprawdę dużo.

Urządzenie tego typu powinno charakteryzować się przede wszystkim kompaktowymi wymiarami oraz niewielką wagą. Optymalnym rozwiązaniem może być laptop z ekranem o przekątnej 14 cali. Taka wielkość zapewni zarówno mobilność, jak również wygodę podczas pracy z arkuszami kalkulacyjnymi, projektami graficznymi itp. Waga nie powinna przekraczać 2 kilogramów razem z baterią, choć im mniej, tym lepiej. Sprzęt powinien być również energooszczędny i jednocześnie wydajny, dlatego też uwagę warto zwrócić przede wszystkim na zastosowany procesor oraz pamięć RAM.

Do naszych wymagań pasuje między innymi model Lenovo ThinkPad L460 wyposażony w wydajny i energooszczędny procesor Intel Core i3 szóstej generacji (Skylake) o oznaczeniu 6100U i taktowaniu rdzenia na poziomie 2,3 GHz. Wspomaga go 4 GB pamięci operacyjnej RAM DDR4, choć możemy rozszerzyć ją nawet do 16 GB. Na dane i programy przeznaczono dysk HDD o pojemności 500 GB. Bardziej wymagający użytkownicy mogą dokonać zmiany i wybrać wydajny nośnik SSD o mniejszej lub porównywalnej pojemności. Jest to dość spora inwestycja, ale pod względem wydajności na pewno opłacalna.

Obraz wyświetlany jest na 14-calowej matowej matrycy LED o rozdzielczości 1366 x 768 pikseli. Karta graficzna to zintegrowany układ Intel HD Graphics 520 – wystarczający do podstawowych zadań i bardzo energooszczędny. Na uwagę zasługuje wbudowany model 3G, który zapewni łączność z Internetem praktycznie w każdym miejscu. Do dyspozycji oddano także 3 porty USB 3.0. Cena tego modelu to około 2500 złotych.

Jeśli jesteśmy gotowi przeznaczyć na laptop około 3000, ciekawą alternatywą może być Toshiba Satelite Pro A30. Zastosowany procesor Intel Core i3 szóstej generacji jest energooszczędny i wydajny, choć wymagający użytkownicy mogą zdecydować się na droższą odmianę i5, która zapewni jeszcze większą wydajność i płynność działania. Układ graficzny Intel HD Graphics 520 nie zapewni wysokiej wydajności w grach, ale w zupełności wystarczy do pracy, a przy tym nie zużywa dużej ilości energii.

Na uwagę zasługuje przede wszystkim matowa matryca o przekątnej 13,3 cala i rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli). Oczywiście nie zabrakło dysku twardego SSD o pojemności 128 GB, nagrywarki płyt DVD czy też kompletu złączy, z trzema portami USB 3.0 oraz czytnikiem kart pamięci.

Kategorie: Informacje,