Odnajdywanie telefonów z systemem iOS oraz Android

Telefon komórkowy jest dzisiaj zawsze z nami, co jednak oznacza, że cały czas możemy go gdzieś zgubić. Może to być urządzenie bardzo drogie, przez co sporo osób nastawionych jest na kradzieże tego typu urządzeń. Ich strata to utrata pieniędzy oraz często nie dających się odzyskać treści, jakie były zapisane na urządzeniu.

Co gorsze, ktoś z naszym telefonem może uzyskać dostęp do naszych danych wrażliwych, na przykład zawartości konta poczty elektronicznej. Z tego powodu producenci zadbali, by możliwe było znalezienie zagubionego lub skradzionego telefonu.

Pierwsze kroki

Jeśli utracimy telefon, trzeba jak najszybciej zmienić jego hasło główne, które jest hasłem do konta Google lub Apple. Trzeba też powiadomić bank, że mogło dojść do wycieku danych. Koniecznie też trzeba jak najszybciej zablokować telefon. Robi się to poprzez aplikację odpowiednia dla systemu operacyjnego. Natychmiast trzeba powiadomić też o stracie policję.

Nie zawsze utrata telefonu to kradzież. Mechanizmy blokowania pozwalają na wyświetlenie na ekranie zablokowanego telefonu specjalnej wiadomości. Może to być na przykład numer telefonu kontaktowego do nas. Jeśli przykładowo zdarzyło nam się zostawić telefon w autobusie, osoba sprzątająca pojazd odczyta wiadomość i skontaktuje się z nami. Nie zaszkodzi spróbować, a blokada skutecznie utrudnia życie przestępcy.

Blokada telefonów z systemem iOS wykonywana jest po zalogowaniu się do swojego konta Apple i po przejściu do chmury danych, iCloud. Należy odszukać zakładkę „Znajdź mój iPhone”, który umożliwia zlokalizowanie telefonu i wyświetlenie jego pozycji na mapie. Blokadę uruchamia się za pomocą czterocyfrowego hasła, które automatycznie uruchomi także nadajnik GPS urządzenia. Android W przypadku urządzeń z systemem operacyjnym Android należy zalogować się do swojego konta Google i przejść do managera urządzeń Android. Trzeba ręcznie uruchomić jego moduł GPS, po czym lokalizacja telefonu pojawi się na mapie. Nie jest to dużo bardziej skomplikowane niż z telefonami od Apple.

Kategorie: iOS i Android,