Ukradziono nam telefon – co robić?

Jednym z najczęstszych powodów utraty telefonu jest jego kradzież. Nie ma skutecznego sposobu, aby uchronić się przed złodziejem, niestety można ich spotkać wszędzie i o każdej porze. W przypadku kradzieży telefonu, oprócz wszystkich danych jakie mamy w telefonie, grozi nam również utrata prywatnych zdjęć i plików jakie przechowujemy na urządzeniu.

Dla wielu osób są to bardzo cenne sprawy i za wszelką cenę starają się je chronić. Jednak w dobie obecnej technologii mamy na szczęście kilka narzędzi, które pozwalają chronić naszą prywatność. Zanim zaczniemy naprawdę obawiać się najgorszego, sprawdźmy czy nasz telefon faktycznie zaginął, czy przypadkiem nie zostawiliśmy go w biurze, u sąsiada, koleżanki, czy też w innym miejscu skąd bezpiecznie go odzyskamy. Jeśli jednak nasze najgorsze obawy się potwierdzą, to powinniśmy jak najszybciej przystąpić do zabezpieczenia się przed złodziejami.

Obecnie Google, Apple i Windows wyposażyły swoje urządzenia naprawdę niemal we wszystko, w tym także w możliwości ochrony wszystkich swoich danych nawet na odległość. Trzeba tylko wiedzieć jak wykorzystać opcje i aplikacje jakie mamy do dyspozycji. Na telefonach przechowujemy pliki ze zdjęciami, filmy, teksty, wszystkie kontakty, czyli dane prywatnych osób, jakie powinniśmy chronić przed wpadnięciem w niepowołane ręce. Przez telefony także logujemy się do poczty elektronicznej czy na konta bankowe, zatem ochrona tych wszystkich danych powinna być dla nas naprawdę znacząca.

W większości urządzeń mamy do dyspozycji opcję zablokowania telefonu nawet na odległość, poprzez zdalne wydawanie poleceń, logując się wcześniej na odpowiednich stronach, na których możemy pozmieniać hasła dostępu do telefonu lub całkowicie go zablokować. W telefonach z systemem Android wykorzystujemy opcję Menadżera zadań i funkcje „zablokuj telefon” lub też można całkowicie go wyczyścić z danych poprzez opcję „wymaż”. O samym fakcie kradzieży niezwłocznie trzeba powiadomić policję, wcześniej jednak można zlokalizować położenie urządzenia w danym momencie. Jest to możliwe poprzez uruchomienie odpowiednich aplikacji w przeglądarce lub też z innego telefonu z systemem Android. Pamiętajmy, ze lokalizacja GPS jest przybliżona i możliwa tylko wtedy gdy telefon jest włączony.

Kategorie: Informacje,